İçeriğe geç

İnsan mıyız?

İnsan olmak, tek mesele bu aslında. İnsanlık dediğimiz şeyleri kim belirliyor? Peki ya insan mıyız? Aslında kimin belirlediği pek önemli değil eğer herhangi bir dini inancınız yoksa da varsa da bu inanç fark etmez, dört büyük kitaptan herhangi birisine de inansanız sonuç değişmez.

İnsan mıyız? Sorusuna verecek cevap bulamıyorum maalesef. İnsanlık, insanoğlu nereye gidiyor bilemiyorum. İnsanlık eğer hayvanlara tekme, kemer ile dövmek ise evet insan olabiliriz. İnsanlık 80 yaşındaki büyüğümüzü dövüp, parasını almak ise evet belki insan olabilirdik ama insanlık dediğimiz şey bunlar değil.

Babasının öpmeye kıyamadığı kızını döverek öldürmek insanlık mıdır? Pek sanmam. Neden mi isyankar biriyim bu dünya iyilere göre değil, çocuklara göre değil. O insanların, hayvanların suçları ne sırf zevk uğruna şiddet uygular mı bir insan?

Peki neden bu öfke? Neden bu şiddet? Aslında hepsi birer hasta. İnsan sevdiğini öldürür mü ki?

Kim bir kuşu boş yere öldürürse, o kuş, avazını Arş’ın etrafını sararcasına yükseltip kıyamet gününde mahşere gelerek şöyle der: “Ey Rabbim! Beni öldürene sor niçin boş yere beni öldürdü?

Hz. Muhammed (s.a.v)

Ben miraca çıktığımda bana cehennem gösterildi. Baktım ki içinde bir kadın azap görüyor. Sebebini sordum. Bana şöyle denildi: O bir kediyi hapsetmiştir; Ona ne bir şeyler yedirmiş ne de ona su içirmiştir. Ölünceye kadar haşerat türünden şeyleri yemesine dahi müsaade etmemiştir. Bu nedenle bu kadın cehennemde azap görmektedir.

Hz. Muhammed (s.a.v)

Allah sizden; kadınlara karşı iyi ve hayırlı olmanızı ister; çünkü onlar, sizin analarınız, kızlarınız veya teyzelerinizdir.

Hz. Muhammed (s.a.v)

Peki kendini Müslüman diye tanıtan kişi ne cevap vereceksin?

Tarih:Düşüncelerim

Tek Yorum

  1. Nes Nes

    İnsan mıyız sorusuna ben de cevap bulamıyorum. Ama illa ki bir soruya cevap vermek gerekecekse bu soru “yüzde kaç insanız?” Olmalı diye düşünüyorum. Hatalar yapıyoruz, düşe kalka törpüleniyoruz. Tam olmasakta olmaya çalıştığımız noktalar da oluyor. En azından bilinçlenebilelim… Eline emeğine sağlık…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

by delosemre